Спостерігаючи за тими, хто робить страшні очі й каже, що повинні робити мої діти або намагається — зазвичай грубо — знецінити мій вибір (не-вакцинація, гомеопатія тощо), я бачу біль і страх. Людей, які перестали помічати свої «хочу» і «не хочу», які рідко ставлять собі питання про сенс. Під загрозою кари неприйняття, відкидання.
І тоді сам факт інакшості мого вибору є болючим уколом у незагоєну рану, а значить — потрібно захищатися. Вірний шлях — нападати. Я це зустрічаю і в колі своїх родичів, і у кабінетах державних очільників усякої масті. Система не просто люто чинить опір будь-яким змінам, що зрозуміло. Система виштовхує тих, хто хоче і чогось іншого. Тобто примирювальний принцип і... і..., різноманітність, толерантність — це ще зовсім не про мою країну.
Маски, які нарощуються з дитинства шляхом виконання тих «повинностей», які не мають для конкретної людини сенсу і ламають її, потім дуже важко не те що зняти, а навіть побачити. Страшно дивитися у протерте дзеркало. Якби вони не стягували обличчя, не виникало б і потреби. Однак в якийсь період життя я стала з глибокою гіркотою усвідомлювати, що живу ніби не своїм життям, що чомусь роблю не те, що важливо для мене, не те, що приносить задоволення і радість, не те, що має для мене сенс — я роблю здебільшого те, що робити нібито повинна. «Не я такий, життя таке». Замість мене у каламутному акваріумі живе хтось дуже обмежений, дуже типовий, з мінливою правдою, яка зручна системі і яка дозволяє виживати.