grof.com.ua
АВТОР: МАРТІН БОРОСОН [З ДЖИН ФЕРРЕЛЛ, НІНКЕ МЕРБІС І ДАРОЮ УАЙТ]
ПЕРЕКЛАД: «МАЙСТЕРНЯ ХОЛОТРОПНОГО ДИХАННЯ»

Зцілення травм — це все,
що дає холотропне дихання?

Частина 11

із циклу «12 речей, які вам варто знати
про холотропне дыхання»
Одна з найбільш поширених помилок про холотропне дихання, особливо в Ірландії, полягає в тому, що воно дає тільки зцілення від травматичного досвіду. Це може бути пов'язано з тим, що велика частина сесій холотропного дихання в Ірландії припала на дев'яності роки. (А у 80-х деякі терапевти, які не навчалися у Ґрофа, пропонували свою власну версію холотропного дихання.) Це був час великих змін в Ірландії. Про реальність фізичного й сексуального насильства з боку батьків, вчителів і духовенства тільки почали говорити відкрито.

Терапевти допомагали клієнтам розібратися з такими травмами, у той час як культура не сприяла розкриттю правди про них. І часто люди, які приходили на воркшопи з холотропного дихання, перебували у стані сильної депресії, відчували себе «застряглими» або надмірно емоційними. Ступінь травмованості більшості з них була дуже високою. Їх направляли на холотропное дихання психотерапевти через відсутність прогресу в терапії або через те, що вони не могли впоратися з інтенсивністю процесів цих клієнтів. Усе це спотворило в Ірландії уявлення про холотропне дихання.
Холотропне дихання — це сучасний спосіб досліджувати найглибші аспекти своєї особистості
Холотропне дихання практикують і ті, хто перебуває в процесі зцілення від травми, і ті, у кого немає травми, про яку вони що-небудь знають. Я також знаю вчителя дзен, який відправляє людей на холотропное дихання, коли їхня медитаційна практика застрягає. Особисто я вважаю холотропне дихання дуже ефективним методом у зв'язці з іншими видами особистісного розвитку. Його використовують у контексті розвитку лідерських якостей, міжрелігійного діалогу та гендерного примирення.

Суть у тому, що холотропне дихання — це сучасний спосіб досліджувати найглибші аспекти своєї особистості: іноді разом зі зціленням від травм минулого, а іноді з виявленням чогось окрім цих травм. Але при цьому процес дихання — завжди про зустріч з тим, що реально відбувається у вашому житті прямо зараз.
Показати ще
Так, холотропне дихання дійсно пропонує людям можливість воскресити пам'ять і дає унікальну можливість для катарсису. І часто історія травми або поява симптомів травми призводять людину на шлях самопізнання. Однак у холотропному диханні мова йде далеко не лише про травму. І при цьому фасилітатор холотропного дихання не став би заохочувати клієнта «вірити», що спогад, який сплив, є фактом, — з двох причин.

По-перше, інтерпретація власного досвіду завжди є особистою справою клієнта.

По-друге, переживання у сесіях холотропного дихання, подібно до сновидінь, зазвичай містять суміш біографічних та символічних елементів, роз'єднати які може бути дуже складно. Це не означає, що травми, яка виринула, у дійсності не було, просто у завдання фасилітатора холотропного дихання не входить «встановлення» програми переживань або їх інтерпретація, а тільки «зцілення від травми» ніколи не є метою воркшопу.
Холотропне дихання завжди пропонує учасникам новий вихід зі старих проблем
Визначення травми не є настільки простим і однозначним, як нам здається, і воно може змінюватися в залежності від культури та епохи. Деякі запитують себе, чи може холотропне дихання ретравмувати (завдати повторної травми); багато хто запитує себе, чи травмує повторно будь-яка техніка, в якій переглядається травматичний досвід. На думку Ґрофа, однак, травма проявляється у холотропной сесії тільки в тому випадку, якщо це необхідно для зцілення. Фасилітатори холотропного дихання ніколи не стали б наполягати на роботі з травмою, так само як і визначати те, скільки часу людині потрібно для роботи зі своїм травматичним досвідом.

Для тих, хто працює зі своєю травмою (в будь-який модальності), цілком можливо на якийсь час застрягти в цьому процесі. Справді, здається, що для деяких людей це один із способів просування: вони застрягають в тому чи іншому розумінні, поки ця точка зору не набридне їм настільки, що увірветься нове розуміння. Однак у той період, коли вони відчувають, що застрягли, їм цілком може здаватися, ніби вони потрапили в пастку.
У багатьох країнах до холотропного дихання насправді ставляться радше як до духовної практики, ніж як до терапевтичного процесу
Але важливо пам'ятати, що холотропне дихання, оскільки воно не про зцілення від травми, завжди пропонує учасникам новий вихід зі старих проблем. Основне припис у холотропному диханні — не «йти у травматичний досвід», а «продовжувати дихати, поки ви не здивуєтеся тому, що виникне». Іншими словами: «не зациклюватися на своїх очікуваннях».

Відверто кажучи, я швидше стикався з випадками ретравматизації з боку лікарів і гуру, які нав'язували свої власні припущення про «розкриту» перед ними психіку клієнтів: інтерпретували симптоми згідно конкретної моделі, радили їм виконувати спеціальну роботу, керували їхнім життєвим вибором тощо. Холотропне дихання — просто поле сповненої любов'ю присутності, в якому все, що має проявитися, має для цього можливість.

У багатьох країнах до холотропного дихання насправді ставляться радше як до духовної практики, ніж як до терапевтичного процесу; на воркшопи приходять люди, які перш за все прагнуть підвищити свою здатність усвідомлення. Але незалежно від того, чи користь від холотропного дихання є духовною, чи ця користь терапевтична (і я не зовсім упевнений, що є різниця), головне, що відбувається в сесії холотропного дихання, полягає в елементарному: ви отримуєте наступну частину всієї картини (Boroson, M, (1998) 'Radar to the Infinite: Holotropic Breathwork and the Integral Vision' reprinted in K. Taylor (ed), Exploring Holotropic Breathwork: Selected Articles from a Decade of The Inner Door. Santa Cruz: Handford Mead, 2003).
Дізнатися про події «Майстерні холотропного дихання»
Close
Отримайте «Дайджест МХД» на ваш e-mail
Close
Ваш гід у розширені стани свідомості
Детальніше про «Дайджест МХД»
Майстерня
холотропного дихання
grof.com.ua

Київ, вул. Трьохсвятительська, 5/1А, кімната 203
Майстерня холотропного дихання
Київ, вул. Трьохсвятительська, 5/1А, кімната 203
станція метро «Майдан Незалежності»
© 2017-2019 «Майстерня холотропного дихання»
Політика конфіденційності
Відправити повідомлення