grof.com.ua
майстерня холотропного дихання

НОВЕ РОЗУМІННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ:
як особистий досвід проявляється
у корпоративному просторі

Погляд крізь призму сучасних досліджень свідомості
Станіслава Ґрофа

ЧАСТИНА 2

Автор: Феліпе Ландаета
Переклад: «Майстерня холотропного дихання»

У цьому есе, що базується на моєму розумінні теорії базових перинатальних матриць (теорія БПМ) Станіслава Ґрофа та досвіді роботи з організаціями та компаніями, я поєдную ці сфери таким чином, щоб люди, знайомі з роботами Ґрофа, мали більше уявлення про те, як особистий досвід проявляється у корпоративному просторі. Ці дослідження ґрунтуються на припущенні, що системні динаміки знаходяться під сильним впливом стану свідомості й психіки керівників, які владні задавати тон роботі та створювати атмосферу всередині організації.
Про те, як внутрішня атмосфера і динаміка організації залежать від провідної матриці компанії, читайте у першій частині статті.
Photo by Carl Heyerdahl on Unsplash
Яка ж динаміка найкраща для організацій?

Чітко простежується, що в організаціях, які знаходяться під впливом потужної першої (БПМ I) та четвертої (БПМ IV) матриці, більш розвинені умови для позитивного сприйняття робочого процесу і благополуччя співробітників і клієнтів. Важливо відзначити, що перша матриця містить у собі базові елементи для здорової корпоративної культури, у той час як організації, що спираються на четверту матрицю, володіють якостями для успіху в існуючих умовах. Динаміки цих матриць дозволяють досягти видатних результатів і засновують свою ефективність на доброму стані працівників, формуючи високий ступінь ототожнення, і публічного декларування головної цінності організації: людей. У той час як перша матриця забезпечує можливості для створення комфортних умов для співробітників, вплив четвертої матриці створює баланс благополуччя і задоволеності між працівниками компанії та її клієнтами.

Корпоративне середовище другої (БПМ II) і третьої (БПМ III) матриць веде до зношування й нездужання співробітників, оскільки у них сформоване переконання, що «мета виправдовує засоби». В результаті такі культури генерують значні невиправдані витрати і пропонують неефективні шляхи вирішення проблем: вони звикли концентруватися на самих проблемах, а не на причинах їх виникнення. Це відбувається тому, що під впливом динамік другої матриці влада і здатність справляти вплив зосереджені у кількох людей, які не бачать витоків труднощів. У динаміках третьої матриці стан мобілізації та зосередженість на поставленому завданні не дає ані часу, ані ресурсів тим людям, які можуть оцінити обстановку і прийняти правильне рішення. Це як намагатися робити точні розрахунки, в той час як ми стомлені й відчуваємо брак повітря посередині марафону – дуже невдала ідея.
Побачити всі матеріали «Блога «МХД»
Photo by Chad Walton on Unsplash
Як нам досягти бажаних динамік?

Якщо бажаєш, щоб світ змінився, – сам стань цією зміною!
Махатма Ганді

Нам необхідно сфокусуватися на ДНК організації. Це означає, що якщо ми прагнемо трансформації корпоративної культури, наша робота повинна вестися з керівними особами компанії або ж з ключовими людьми в організаційній структурі. На особистісному рівні, якщо індивід прагне отримати доступ до енергій сприятливих матриць (першої та четвертої), його увага повинна бути сконцентрована на:
  • самоконтролі і прийнятті особистої відповідальності (Fernández 2011),
  • на підвищенні рівня усвідомленості,
  • на формуванні спільних цінностей,
  • на встановленні стосунків, що базуються на співпраці й довірі,
  • на осмисленні цінності розвитку свідомості та здорової індивідуальності.
Наше завдання полягає у сприянні керівникам організацій в розвитку цілісності їхньої особистості (Corderoa і Fernández 2009, Fernández і Sanhueza 2009), звертаючи увагу як на роботу на особистісному рівні, так і на динаміки, які задають ці люди у своїх організаціях. Дерево з міцним корінням росте здоровим, стійко переживаючи зміни погоди й хвороби, у той час як слабке і хворе коріння призводить до в'янення, скидання листя та, врешті-решт, до загибелі.

На сьогоднішній день, на жаль, багато лідерів і впливових людей, чия особистість знаходиться у динаміках негативних матриць, з низьким рівнем усвідомленості та стійким опором до змін, впливають на корпоративну атмосферу і формують її з характерними ознаками другої і третьої матриць. Можливо, за допомогою такої поведінки вони досягають своїх цілей у найкоротші терміни, поки в їхньому житті не настала криза, яка підштовхнула б їх до змін.
Щодня люди пробуджуються і все більше працюють над розвитком своєї свідомості, усвідомлюючи потребу в соціальних і організаційних змінах. Це нові лідери, які відрізняються від інших кількістю рушійної сили, видатними результатами і ступенем творчої пристрасті, яку вони пробуджують в оточенні. Вони усвідомлюють, що у кожен момент часу в їхніх силах спровокувати зміни на краще, як для себе, так і для інших. У майбутньому такий тип лідера, ймовірно, стане зразком для наслідування. Такі керівники перетворять організації, сформувавши нові інструменти управління і збалансувавши досягнення результату з одного боку і благополуччя людей з іншого (Fernández 2011). Вони створять атмосферу, в якій люди прагнуть бути причетними та відчувають зацікавленість у прояві своїх талантів (Dilts 1998).
Бібліографія

Cardona, Pablo, Rey, Carlos. 2008. Dirección por Misiones. España: Deusto S.A. Ediciones
Dilts, Roberts. 1998. Liderazgo Creativo. España: Urano.
Echeverría, Rafael. 2000. La Empresa Emergente. Argentina: Editorial Gránica.
Fernández, Ignacio. 2011. GPS Interior. Chile: Vergara.
Fernández, Ignacio, Sanhueza, Jorge. 2009. Psicología para la Vida. Chile: Juan Carlos Sáez.
Fredrickson, Barbara&Losada, Marcial. 2005. "Positive affect and the complex dynamics of human flourishing." American Psychologist, 60 (7) 678–686.
Fredrickson, Barbara. 2009. Vida Positiva. España: Norma.
Grof, Stanislav. 1975. Realms of the Human Unconscious. USA: Viking Press.
Grof, Stanislav. 1985. Beyond the Brain: Birth, Death and Transcendence in Psychotherapy. USA: SUNY.
Grof, Stanislav. 1993. La Mente Holotrópica. España: Editorial Kairós.
Grof, Stanislav. 2002. La Psicología del Futuro: Lecciones de la InvestigaciónModerna de la Consciencia. España: La Liebre de Marzo.
Grof, Stanislav. 2005. Psicoterapia con LSD. España: La Liebre de Marzo.
Katzenbach, Jon., Smith, Douglas. 1995. La Sabiduría de los Equipos. México: CECS
Про автора
Феліпе Ландаета – сертифікований фасилітатор холотропного дихання з 2011 року. Професор психології в Університеті Адольфо Ібаньєса (Сантьяго, Чилі), де також викладає психологію організацій для магістрів. У своїй практиці поєднує холотропного підхід з емпіричними техніками, такими як системні розстановки і фокусінг. Також зараз навчається за програмою Global Sciences PhD в Університеті Софії (Токіо, Японія).
Дізнатися про події «Майстерні холотропного дихання»
Close
Отримайте «Дайджест МХД» на ваш e-mail
Close
Ваш гід у розширені стани свідомості
Детальніше про «Дайджест МХД»
Майстерня
холотропного дихання
grof.com.ua

Київ, вул. Трьохсвятительська, 5/1А, кімната 203
Майстерня холотропного дихання
Київ, вул. Трьохсвятительська, 5/1А, кімната 203
станція метро «Майдан Незалежності»
© 2017-2019 «Майстерня холотропного дихання»
Політика конфіденційності
Відправити повідомлення