Зоя: Секс – це як раз те місце, де зустрічаються біологія і психологія. Є біологія – це тіло, анатомія, рівень та інтенсивність гормонального фону. І є психологічна складова, яка пов'язана з тим, як я формувався, в якій сім'ї, в яких стосунках, як взаємодіяли батьки між собою, сестри, брати, бабусі, дідусі, які послання вони мені давали, які якості жінок і які якості чоловіків вважалися втіленням жіночності або мужності.
Впливає і те, яке ставлення було до сексу: про нього ніколи не говорили або говорили відкрито? Це може бути і просто внутрішнє ставлення, яке не озвучується, але яке дитина зазвичай відчуває. На більш глибокому рівні сексуальність пов'язана також з тим, як батьки ставляться до тіла дитини – дитина зчитує це на підсвідомому рівні й «записує». Якщо є якийсь осуд і страх, якщо має місце покарання, то народжується сором.
Також на формування сексуальності впливає перинатальний період – те, як і в яких умовах народжувалася дитина, які були перші контакти з її тілом. Звідти родом можуть бути сексуальні вподобання людини.
Секс точно є тим, що пов'язане з цим життям, з тілом, з тим збудженням, яке в ньому народжується, і з тим, як ми його задовольняємо. Тут до сексуальності додається ще й психологічний аспект – моє уявлення про те, яким я повинен бути, ким я є і ким не є. У цьому місці ми повертаємося до прийняття свого тіла, прийняття своєї статі, своїх бажань, своїх сексуальних потреб, які я маю задовольняти. Це дуже схоже на стосунки з їжею.
Ось, мабуть, найпростіші рівні, але є також інші – коли ми потрапляємо під вплив архетипів, і це вже про розуміння ролей: як у моєму уявленні поводиться мама, дружина, господиня, бабуся, коханка і т.д.